Novinky stránek

Přes víkend došlo místo na disku serveru...

 
 
Obrázek: Dulik Tomas
Přes víkend došlo místo na disku serveru...
autor Dulik Tomas - Pondělí, 11. říjen 2004, 09.59
 

Přes víkend došlo místo na disku serveru www.utb.cz, na kterém běží i systém Moodle. Server www.utb.cz je sdílen všemi fakultami a běží na něm proto X webů a redakčních systémů, ale jsou hlavní příčinou odevzdávané studentské úkoly v našem systému Moodle. Když 100 studentů jednoho kurzu odevzdá 500kB soubor, výsledné spotřebované místo je 50 MB. Kurzů v systému je 24, a úkoly se odevzdávají týdně! Situace je taková, že jen od začátku semestru jsme na serveru zabrali 1 GB, a přitom v systému jsou uchovány i všechny úkoly z minulého semestru.

Takže místo na disku v sobotu bylo = 0 a tím došlo i k pádu databáze MySQL. Naštěstí si Moodle dělá automatické zálohy, nicméně ani některé z nich nemohly být provedeny, protože je nebylo kam uložit. V průběhu dneška budou provedeny obnovy ze záloh. Poučení je následující:

  • studenti, kterým se nepovedlo odevzdat o víkendu úkoly, odevzdejte je znovu. Termíny by vám vyučující měli prodloužit.
  • tento týden přesuneme Moodle na náš nový server VYUKA.FT.UTB.CZ (jedná se o nový stroj IBM x225 se 2mi CPU, 3x SCSI disky 30GB a 1xIDE 250GB), který jsme koupili v rámci projektu ERIC prof. Bobála. Server přišel minulý pátek a právě jej rozchází kolega Verbovský. Tím by na dlouhou dobu měl být vyřešen problém s místem na disku i výkonem.
  • prosím vyučující, aby pro odevzdání úkolů zadávali vždy limit velikosti souboru max. 200kB - vím, že třeba u protokolů z měření to vždycky nejde, protože grafy zaberou docela dost místa, ale myslím že grafy v DOCu nemusí být nutně Excel objekty s milionem dat s výslednou velikostí souboru přes 1MB. Převod do GIFu většinou vyrobí obrázek <50kBajt...
  • Dále prosím vyučující, aby si občas v menu "Soubory" kontrolovali velikost adresáře moddata (tj. adresář, kde jsou uloženy všechny odevzdané úkoly v rámci kurzu), a když velikost překročí únosné meze, pak adresář zazipujte, stáhněte si jej k sobě na disk, a následně vymažte všechny adresáře se starými úkoly.
 
Obrázek: Sovják Josef
Re: Přes víkend došlo místo na disku serveru...
autor Sovják Josef - Pondělí, 11. říjen 2004, 20.33
 
mohl bych se zeptat co je v tom novem serveru za CPU´s (znacka,typ) pokud to neni tajne :-). Diky
Obrázek: Sovják Josef
Re: Přes víkend došlo místo na disku serveru...
autor Sovják Josef - Pondělí, 11. říjen 2004, 23.45
 
tak uz to vim, jsou to dva kousky Xeonu :-)

Stejne mi prijde smesne to zaplneni disku, to musel admin serveru hodne hodne zaspat ...
JT
Re: Přes víkend došlo místo na disku serveru...
autor Jaroslav Tupý, RNDr. - Pátek, 8. prosinec 2006, 09.46
 
V nejbližší době dojde opět k náporu odevzdávání souborů do Moodle (končí semestr), možná by bylo dobré s tím počítat a vyhradit dost místa..