Novinky stránek

Odstavka serveru vyuka.fai.utb.cz v sobotu 21. 3. a v pondeli 23. 3.

 
 
Obrázek: Dulik Tomas
Odstavka serveru vyuka.fai.utb.cz v sobotu 21. 3. a v pondeli 23. 3.
autor Dulik Tomas - Pátek, 20. březen 2009, 11.14
 
Dobrý den,

Prosím všechny pedagogy i studenty, aby si naplánovali svoji činnost s ohledem na to, že server vyuka.fai.utb.cz bude v sobotu 21.3. od 21:00 a v pondělí 23.3. ráno 7:00-8:00 mimo provoz z následujících důvudů:
  1. na žádost některých svých kolegů se pokusím provést upgrade serveru vyuka.fai.utb.cz na novější verzi Moodle 1.9. Aby případné problémy při upgradu nenarušily výuku pro denní/kombinované studenty, začnu na tom pracovat až v sobotu 21.3.09 večer - počítejte s tím, že server bude cca od 21:00 nedostupný. Ohledně délky odstávky: je možné, že nastane nějaký problém, který nebudu schopen vyřešit v řádu několika málo hodin, což poznáte tak, že server zůstane offline i v průběhu neděle.
  2. v pondělí 23.3. ráno od 7:00 musím provést re-kalibraci baterie záložního UPS zdroje, což znamená úplné vypnutí serveru na cca 1hodinu. Důvodem je to, že UPSka už týden hlásí potřebu vyměnit baterii. Vzhledem k tomu, že jsem baterku měnil před rokem a její životnost by měla být cca 4 roky, raději před objednáním nové baterie ověřím, jestli problém není jen dočasné pomatení SW v UPS.
S pozdravem
T. Dulík
 
Obrázek: Dulik Tomas
Re: Odstavka serveru vyuka.fai.utb.cz v sobotu 21. 3. a v pondeli 23. 3.
autor Dulik Tomas - Neděle, 22. březen 2009, 10.03
 
Moodle byl úspěšně upgradován na verzi 1.9.4.

Bohužel, ani nejnovější verze nepotěší kolegy, kteří si tento upgrade vyžádali - i v ní se stále vyskytují tyto chyby:
  • úlohy (assignment) v režimu "Pokročilé nahrávání souborů" neumožňují učiteli změnit stav úlohy zpět na "Pracovní verze".
  • v prohlížeči Firefox při stahování odevzdaných zdrojových souborů, které nejsou za-zipovány, Moodle nesprávně nastaví v HTTP hlavičce položku mime-type a následně v obsahu souboru překóduje všechny HTML-speciální znaky pomocí PHP funkce htmlentities(..). Díky tomu pak ve staženém zdrojáku místo znaku "<" máme "&lt;" atd. V IE tento problém není.
Doporučuji kolegům, kterých se to týká, aby vyplnili hlášení chyby na stránkách Moodle, podle mých předchozích zkušeností vývojáři Moodle reagují obratem - u snadno reprodukovatelných chyb trvá oprava max. několik dní.

Dále, v nové verzi přestal fungovat modul "assignments_download", vytvořený loni v rámci Bc. diplomové práce kolegy Medlíka. Modul jsem musel ze serveru smazat, protože chybová hlášení rozhazovala stránky dotčených kurzů. Bylo by dobré chybu opravit a modul nainstalovat zpět.